Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przy podjęciu decyzji o zakupie i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, warto pomyśleć o późniejszym użytkowaniu. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata. Warto zatem zadbać o odpowiednią eksploatację i konserwację.

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków

Prawidłowa eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest uzależniona przede wszystkim od regularnego opróżniania nagromadzonych w osadniku gnilnym i wtórnym części stałych i zanieczyszczeń. Warto to robić raz na pół do jednego roku.

Żeby utrzymać przydomową oczyszczalnię ścieków w dobrym stanie, nie zapomnij raz na trzy do sześciu miesięcy przeczyścić filtry, będące częścią oczyszczalni.

Unikaj odprowadzania do kanalizacji tłuszczów, rozpuszczalników i farb. Do prania lub mycia naczyń stosuj środki, które ulegają biodegradacji (nie zawierają chloru ani fosforanu).

Na etapie projektu zastanów się nad otaczającą architekturą roślinną. Szczególnie zwróć uwagę na posadzenia drzew, których korzenie w miarę upływu lat rozrastają się i mogą uszkodzić oczyszczalnię.

Konserwacja oczyszczalni

Do prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków niezbędna jest także odpowiednia konserwacja. Najważniejszą jej częścią jest regularne stosowanie biopreparatów. Dzięki temu redukujesz powstawanie w osadniku gnilnym osadu.

Stosuj się do wszystkich wskazówek i zaleceń podanych przez producenta danej oczyszczalni ścieków a także udzielanej przez firmę montującą Tomasza Frasołowicza.