Osadniki gnilne – ważny element przydomowych oczyszczalni ścieków

Osadniki gnilne – ważny element przydomowych oczyszczalni ścieków

W skład przydomowych oczyszczalni ścieków wchodzą osadniki gnilne. To pierwszy etap, przez który przechodzą ścieki, dlatego jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak działają osadniki gnilne?

Osadnik gnilny, to szczelny zbiornik, do którego za pomocą rur kanalizacyjnych odprowadzamy ścieki z gospodarstwa domowego. Po trafieniu do osadnika, ścieki ulegają zjawisku sedymentacji i flotacji, w wyniku którego następuje oddzielenie substancji lekkich od ciężkich, które opadają na dno zbiornika.

W ofercie producentów można znaleźć osadniki gnilne jedno, dwu lub trzykomorowe. Każda komora stanowi zabezpieczenie zbiornika przed niepożądanymi działaniami, takimi jak np. zamulenie.

Jak dobrać pojemność osadnika gnilnego?

Wielkość osadnika gnilnego uzależniona jest od potrzeby gospodarstwa. Do małego domku dobierz mniejszy osadnik niż np. do hotelu. Zwróć uwagę też na warunki glebowe działki, na której ma być zainstalowany. Pomoże ci w tym projektant, który oceni stan gleby i dobierze wielkość osadnika tak, żeby był jak najbardziej wydajny i skuteczny w codziennym użytkowaniu.

Możesz zauważyć, że osadnik gnilny jest zazwyczaj dłuższy niż szerszy. Taki stan rzeczy nie jest przypadkowy – podłużna budowa osadnika usprawnia bowiem przepływ z osadzaniem cząstek.

Istnieje również możliwość zamówienia i montażu osadnika na zamówienie o znacznie większych parametrach (o pojemności nawet do 60 m3). Głównie stanowią one element bardziej rozbudowanych systemów oczyszczalni biologicznych.