Biologiczna czy drenażowa ?

W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno oczyszczalnie drenażowe jak i biologiczne (biologiczno – mechaniczne) i hybrydowe.

Współpracujemy między innymi z firmami:

 

 

Jesteśmy firmą zajmującą się montażem oczyszczalni, budową kanalizacji oraz odprowadzenia wody pościekowej.

Jaką oczyszczalnię wybrać ?

Oczyszczalnia drenażowa jest tańsza w zakupie ale musimy pamiętać, że każde złoże rozsączeniowe, gdzie zachodzą procesy oczyszczania, po około 10 latach traci swoje właściwości, zatyka się i trzeba je wymienić lub zbudować nowe. W takiej oczyszczalni, proces oczyszczania odbywa się w przepływowym osadniku gnilnym oraz współpracującym z nim drenażem rozsączającym. Ich prawidłowe dobór, zastosowanie i eksploatacja gwarantuje odprowadzenie ścieków oczyszczonych w takim stopniu, że nie powodują one zanieczyszczenia gruntu, a tym bardziej wód gruntowych.

Tego problemu niema w oczyszczalniach biologicznych, gdzie procesy oczyszczania zachodzą w bioreaktorze i z oczyszczalni wylewa się prawie czysta woda. W oczyszczalniach takich nie ma problemu z „przykrymi zapachami” gdyż dobre oczyszczalnie są raczej bezwonne.

 

Zalety oczyszczalni biologicznych

  • montaż na bardzo małej powierzchni działki,
  • wyeliminowanie przykrych zapachów,
  • monolityczna konstrukcja zapewnia wysoką wytrzymałość,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • bardzo małe zużycie biopreparatów.
  • możliwość wykorzystywania ścieków oczyszczonych.

Koszt budowy oczyszczalni wraz z eksploatacją zwraca się już po trzech latach użytkowania.

Zalety oczyszczalni drenażowych:

  • prosta budowa, która pozwala na szybki montaż
  • przy korzystnym spadku terenu, głębokim poziomie wód gruntownych oraz bardzo płytkim wyjściu kanalizacji z budynku można je zrobić jako grawitacyjne,
  • cena takich urządzeń jest niska, ale jeżeli doliczymy koszty dodatkowych materiałów w postaci podsypki z piasku i kamienia (powinno być ok. 25 ton), to łączny koszt już nie jest taki atrakcyjny.

Do najczęściej wymienianych wad, przez użytkowników oczyszczalni drenażowych, należą:
Nieprzyjemne zapachy powstające w osadniku gnilnym, które rozchodzą się po ogrodzie, gdy wentylacja wysoka nie działa dobrze. Czasami wydobywają się one nawet w budynku.
Dzieje się to najczęściej w dniach zmiany pogody, gdyż właśnie wtedy następują zakłócenia ciągu grawitacyjnego w wentylacji wysokiej.
Krótka żywotność drenażu i zniszczenie ogrodu podczas regeneracji tegoż drenażu.
Częstym tego powodem jest zbyt mała ilość użytego kamienia oraz nowoczesna chemia gospodarcza. Powoduje ona szybkie wytworzenie nieprzepuszczalnej warstwy pod drenażem – nawet na gruncie piaszczystym. W dawnych czasach drenaż był rozwiązaniem znacznie trwalszym, bo nie było tak zaawansowanej chemii gospodarczej.